Köldökzsinór korai elvágása

Különleges születések 3. – A köldökzsinór idő előtti elvágása

FÜGGŐSÉGEK – FÜGGETLENSÉG

A megszületés utáni pillanatban a baba életében először levegőt vesz (általában felsír) és bekapcsol a kis vérkör, hogy ettől a pillanattól kezdve a gázcsere a tüdőn keresztül történjen meg. Amíg azonban a baba a köldökzsinóron keresztül kapcsolatban marad a méhlepénnyel és amíg a méhlepény nem lökődik le, addig a baba a köldökzsinóron keresztül is kap még oxigéndús vért. Ha nem vágják el azonnal, akkor a születés utáni percekben a méhlepényben maradt oxigéndús magzati vér a köldökzsinóron keresztül visszaáramlik a kisbaba testébe. Ez a visszaáramlás szemmel is jól látható, ugyanis amíg ez a folyamat tart, addig a köldökzsinór lüktet. A pulzálás megszűnte után a köldökzsinór kiféhéredik és megkeményedik, mert a benne található zselés anyag (Wharton kocsonya) a levegővel érintkezve megszilárdul.

2013-ban publikáltak a Cochrane adatbázisban egy átfogó, korábbi kutatásokat összegző nagyon jó minőségű meta analízist erről a témáról. A kutatás megállapítása az volt, hogy ha várnak a köldökzsinór elvágásával, amíg az pulzál, akkor az újszülöttek átlagos születési súlya magasabb (ez elég logikus, hiszen a vér a méhlepényből a baba testébe megy), magasabb a vérük hemoglobin szintje – oxigénszállító képessége- az életük első két napján és ami a legfontosabb: az első fél évben feleannyi kisbaba szenved vashiánytól illetve vérszegénységtől összehasonlítva azokkal a babákkal, akiknél a születés pillanatában vágták el a köldökzsinórt. Az egyetlen negatív hatás az volt, hogy késleltetett köldökzsinór elvágásnál valamivel több olyan esetet jegyeztek fel, amikor a kisbabákat sárgaság miatt kék fény terápiával kellett kezelni. A kutatás végkövetkeztetése azonban az volt, hogy a késleltetett köldökzsinór ellátásnak egyértelműen több előnye van, mint hátránya, ezért ennek a módszernek a széleskörű bevezetését javasolták.

Lelki szinten tudnunk kell, hogy a méhlepény a kozmikus tudatosságunkkal kapcsol össze és arra, hogy az erőenergiát integrálja, ami az egész életünkhöz szükséges. A születés után is nagyon fontos szerepe van. Bizonyos kultúrákban a köldökzsinórt el sem vágják s a méhlepény a babával marad, besózva, és megvárják, amíg az ötödik és a kilencedik nap között magától leválik róla. Ez esetben az összes erő energia a köldökön keresztül a baba testébe áramlik, feltöltve a harmadik csakráját, így egyfajta erőforrásként funkcionál az egész élete során.

Milyen problémákat okoz, ha idő előtt vágják el a köldökzsinórt?

Tipikusan jellemző a korai köldökzsinór elvágás a császáros szüléséknél és akkor, ha valamilyen egészségügyi probléma merül fel a babánál. Ilyenkor a korai elvágás indoka az, hogy minél hamarabb megfelelő ellátásban tudják részesíteni az újszülöttet. De abban a pillanatban, ahogy elvágják a köldökzsinórt, a babának a saját tüdejére és a saját keringésére kell hagyatkoznia 100%-ban, hogy elegendő oxigénhez jusson, holott a köldökzsinórból még kapna oxigéndús vért. Tehát éppen a problémás babákat állítják ezáltal nagyobb feladat elé azzal, hogy a köldökzsinór elkötésével kiiktatják a másodlagos oxigénforrást. Akkor is egy picit hamarabb vágják el a köldökzsinórt, ha valamilyen tényező miatt az anyánál a fokozott szülés utáni vérzés kockázata fennáll.

Ha a születés során idő előtt elvágták a köldökzsinórt, rögzült a kapcsolat erőszakos megszakításával járó fájdalmas érzelmi élmény. Haragot érez anya és a baba azzal az emberrel szemben, aki elvágta a köldökzsinórt. Tudattalan félelem alakul ki a veszteségtől, szakítástól. Erősödik a féltékenység, irigység érzése, konfliktusok keletkeznek a pénzzel, a törvényekkel, az emberekkel kapcsolatban később. Felnőttként ez a trauma elengedési nehézségekben és függő kapcsolatokban manifesztálódik.

Kialakulhatnak hitrendszerek a korai köldökzsinór elvágás nyomán:

Hiábavaló erőfeszítést tenni, mert fárasztó ▪ A szex fárasztó ▪ Képtelen vagyok megcsinálni ▪ A világ egy hideg hely ▪ Magányos vagyok ▪ Mindenki elutasít ▪ Képtelen vagyok egyedül élni ▪ Sikertelennek lenni biztonságos ▪ Ha elhagyom a komfortzónámat, akkor meghalok ▪ A kockázatvállalás életveszélyes ▪ Félek a saját erőmtől ▪ Az igaz erőm félelmetes stb.

Ha valaki a köldökzsinór elvágása miatt traumatikus élményeket hordoz, meg kell tanulni túljutni ezen, jól kell kapcsolódnia, kölcsönösen segítő, támogató társakat beengedve az életébe tanulja. Mivel az életünk ciklusainak feladatait is a születési mátrixunk mintái alapján oldjuk meg, abban az időszakban, amikor el kell engedni a régi dolgokat és meg kell tanulnunk elfogadni az újat, a változást, magunkból szeretetet sugározni ebből a traumából származó programokkal oldjuk meg, mindaddig, amíg át nem íródik.

Írta: Nagy Ágnes

Felhasznált irodalom: Vlagyimír Komin Transzkarnáció; EMMA Egyesület; Franz Renggli: Aranykapu az életbe /Gyógyulás a magzati lét

https://www.tiedaszules.hu/blog/koldokzsinor; Franz Reggli